Меню Закрити

Поєднані Шляхом, позначеним сіллю

Три роки тому ми створили проєкт, що мав презентувати різноманітний Схід України, стати своєрідними казками тисячі й однієї ночі про загадкову і незвідану Донеччину.

Ми дали проєктові поетичну назву – «Шлях, позначений сіллю» – і з головою занурилися в нього, позбуваючись думок щодо начебто недосконалості свого регіону, невпевненості в самих собі, побоювать почути різкі висловлювання і неприємні відгуки про свій край. Край, названий так не від одного з обласних центрів України, а від легендарної і прекрасної річки зі загадковою назвою Сіверський Донець.

Краматорськ, Слов’янськ, Лисичанськ, Бахмут, Кремінна, Лиман, Соледар. Ці та інші міста Луганської й Донецької областей асоціювалися у більшості людей виключно з видобувними підприємствами, вугільними шахтами чи великими транспортними вузлами. Зараз кожна з цих назв – у щоденних зведеннях із фронту, і трагічних повідомленнях рідним по всіх регіонах України.

Хіба так мріяли ми розповідати про Схід? Хіба такою ціною прагнули формувати відомість Донецькому краєві? Хіба такої слави хотіли для своєї малої батьківщини?

Останніми місяцями, коли миті очікування в часі оголошеної тривоги тягнуться невиносимо довго, фраза «не на часі» лунає звідусіль і ледь не з усіх приводів. Як? Чому? Навіщо? «Не на часі» – і крапка.

Хто ж скаже, коли настане саме той, вчасний, момент для життя? Хто дасть гарантії, що він, отой вчасний момент, таки настане?

Чи може хтось комусь щось гарантувати поміж польотами куль після зіткнення снаряда з утомленою війнами українською землею.

Саме тому ми робимо ЦЕ зараз.
Саме тому ми робимо ЦЕ разом.

То ж чому ми обрали саме сіль?

На це та безліч подібних запитань ми вже звикли протягом трьох років роботи над своїм проєктом відповідати – спершу дещо невпевнено, а з часом усе переконливіше і чіткіше.

Ми обрали для презентації Донецького краю сіль тому, що в ній – вся сіль!

Якщо лишити поза увагою, що без солі на Землі не існує життя, бо в кожній клітинці є вміст якоїсь із солей, бо кожен людський організм для правильного функціонування мусить містити цілий перелік мінеральних солей, бо «їжа без солі, що чоловік без товариша», і тому далекоглядний Творець світу розкидав щедрими пригорщами запаси солі всіма континентами, то й без усього цього донецька сіль – справжній діамант у скарбниці України.

Зараз, під впливом нових реалій, наш проєкт стає потужним засобом, із допомогою якого вихідці з Донецької і Луганської областей мають змогу зануритися в своє, рідне, отримати стимул дізнатися більше про самих себе, а ті громади, які підставили у цей скрутний час їм плече допомоги, – почують геть інші розповіді про Донбас, побачать абсолютно інші його пейзажі, довідаються про інакшу історію краю. 

Зануритися в спогади про рідні місця чи відправитися в нову мандрівку Донецького краю допоможе книга «Шлях, позначений сіллю. Солона історія Сходу України». Тут ви можете почати «гортати» її сторінки прямо зараз, натиснувши відповідне посилання. А шанувальникам «справжніх» книжок – з ароматом типографії, шелестінням сторінок, можливістю робити закладки тощо – буде змога зробити замовлення у паперовому форматі.

Завантажити PDF

Мине час, позагоюються рани і стихне біль у десятках тисяч українських сердець, все менше лунатиме розповідей про пережите – бо ж навіщо постійно згадувати минуле, коли Людина створена для майбутнього? – і все більше дивуватимуться інші, з-поза меж України, міркуючи над тим, ЯК нам це все вдалося.

Найкращі фахівці світу з різних галузей науки приїздитимуть до нас вивчати досвід і переймати наші навички, писатимуть про наші перемоги книги і аналізуватимуть наші здобутки в наукових монографіях.

Про наш сьогоднішній досвід швидкої адаптації до нових умов, пристосування до інших звичаїв, об’єднуватися навколо цінного і творити спільне.

Ми написали про можливість почути і побачити абсолютно точно, бо даруємо кожному бажаючому зануритися у віртуальну подорож соляними місцями Донецької і Луганської області. Усе, що побачили наші закохані в свій край очі та встигли відзняти й змонтувати наші невтомні руки, тепер стало близькою і такою далекою водночас історією. Тисніть на «ПОЧАТИ ПЕРЕГЛЯД» і насолоджуйтеся мандрівкою «Шляхом, позначеним сіллю». 

 «Шлях, позначений сіллю» вибудовує дороги і протоптує стежки далеко за кордони Сходу України. Він поєднує розкиданих через війну світами колишніх друзів і партнерів та підказує напрям руху тим донеччанам, котрі не хочуть розгубитися світами. 

 Віки у даль майнули –
Ріка часів не знає вороття.
Ми до зірок сягнули
І ми збагнули, в чому суть буття.
Вона у тім корінні,
Що нас веде додому звідусіль
Під небо України,
Де чумаки розпорошили сіль…

(із пісні «Чумацький шлях» на слова Анатолія Матвійчука)

Ми запрошуємо вас долучитись до комунікаційної мережі «Шлях, позначений сіллю» і розказати в своїй громаді про тепер вже відомі на весь світ міста. Для цього вам потрібно заповнити форму реєстрації для партнерів.

ПОСИЛАННЯ НА ФОРМУ


Проєкт «Шлях, позначений сіллю» як основа для діалогу між ВПО та приймаючими громадами» відбувається в рамках реалізації проєкту ZMINA 2.0 «Субгранти для культурних проєктів» фонду ІЗОЛЯЦІЯ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст проєкту є виключною відповідальністю ГО «ЦПГА «Крила» не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та фонду ІЗОЛЯЦІЯ.

IZOLYATSIA. Platform for Cultural Initiatives.

#шляхпозначенийсіллю ⚒#donmining⚒ #ZMINA_2_0 #UNRPP #ПрямуємоРазом #StandWithUkraine #EU4USociety #MovingForwardTogether

Пов’язані записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *